Sign In

Name of Directors of PCG’s Subsidiaries

Name of Directors of PCG's subsidiaries in office during the financial year ended 31 December 2018 and up to the date of the Directors' Report are as follows: 

​No.
​Name
​1.
​Datuk Sazali Hamzah
​2.
​Rashidah Alias @ Ahmad
3.​
​Mahadzir Rani
4.​​Shamsairi Mohd Ibrahim
​5.
Akbar Md Thayoob​
​6.
​Jazlinawati Osman (resigned on 25 July 2018)
​7.
​Evawani Mohd Razalli (appointed on 25 July 2018)
​8. 
​Azlimi Mohd Lazim
​9. 
​Kamarul Ariffin bin Mohd Nor
​10.
​Noor Lily Zuriati Abdullah (resigned on 25 July 2018)
​11.
​Hasnizaini Mohd Zain (appointed on 25 July 2018)
​12.
​Rosfinah Ab Kadir
​13.
​Mohd Shahrizal Yang Razalli
​14.
​Yasuhiro Hirano
​15.
​Norihiro Mivoshi (resigned as alternate director to Yasuhiro Hirano on 31 July 2018)
​16.
​Nobuhiro Miyagishi (appointment as alternate director to Yasuhiro Hirano on 31 July 2018)
​17.
​Michael Biesheuvel (resigned on 14 March 2018)
​18.
​Marinus Sieberhagen (resigned on 14 March 2018)
​19.
​Zamri Japar
​20.
​Hiroyuki Sato
​21.
​Takanori Mikuni
​22.
​Daisuke Sato 
​23.
​Shinji Kanzaki (resigned as alternate directors to Takanori Mikuni, Hiroyuki Sato and Daisuke Sato on 1 April 2018)
​24.
​Natsuki Ooura (resigned as alternate director to Hiroyuki Sato on 1 April 2018)
​25.
​Hiroyasu Karube (resigned as alternate directors to Takanori Mikuni and Daisuke Sato on 1 April 2018)
26.​
​Masaki Suda (appointed as alternate director to Daisuke Sato on 1 April 2018)
​27.
​Taro Tamura (appointed as alternate directors to Takanori Mikuni and Daisuke Sato on 1 April 2018)
​28.
​John Charles Schulze (resigned on 14 March 2018)
​29.
​Alias Mamat
​30.
​Noralin Nordin
​31. 
​Sarun Selamat (resigned on 27 July 2018)
​32.
​Noor Arifin Othman (appointed on 25 July 2018)
​33.
​Ahmad Hakimi Muhammad Radzi (resigned on 27 July 2018)
​34.
​Farzlina Ahmad Murad (appointed on 25 July 2018)
​35.
​Mohd Kamis Abdul Manap
​36.
​Shahrom Muhammad Yusuf
​37.
​Lawai Jok
​38.
​Ahmad Zaiyan Mohd Kassim
​39.
​Hisham Mohamad @ Awi
​40.
​Normah Basri
​41.
​Hamidah Maarof
​42.
​Bahrin Asmawi
​43.
​Ir Lucas Takip 
​44.
​Dato' Rozano Saad (resigned on 21 February 2019)
​45.
​Iskandar Bakeri (appointed on 21 February 2019)
​46.
​Achmad Fadhiel Moehammadiyah
​47.
​Manu Leopairote
​48.
​Dhawatchai Tangsanga
​49.
​Maria Lourdes Fajardo Rebueno
​50.
​Saturnino Hizon Mejia
​51.
​Wong Heng Tew
​52.
​Patrick Meinrad
​53.
​Ir. Dr. Colin Wong Hee Huing
​54.
​Azrul Osman Rani
​55. 
​Dato' Mohd Ibrahimnuddin Mohd Yunus (appointed on 24 January 2019)